3 Şubat 2016 Çarşamba

Canada Yurtdışı Alışverişinden Kaptıklarım ve Canada 'dan Ucuza Ne alınır?


Kaptıklarım diye başlık attığıma bakmayın. Zannedersiniz ki çok uygun fiyatlara bir alışveriş yaptım. Yok öyle bir şey. Aldığım alacağım en uygun ürün yukarda resmini gördüğünüz Nike air max ayakkabıları oldu.
Bir önceki postumda kardeşimin yurtdışından döndüğünü yazmıştım. Dil eğitimi için  uzun bir süre önce Canada ya gitmişti. Giderken ne hayallar kurmuştum ahhh ahhh şimdi neler alırız neler diye. Pek hayal ettiğim gibi olmadı. Canada ülke olarak çooookkk pahalı bir yer. Ucuz bir şey bulmak mümkün değil. Belki kıyafetler ya da bazı ürünler ülkelerinde kazandıkları paraya göre  kendilerine  normal ya da ucuz olabilir. Ama Türkiye ye göre hiç de ucuz değil. Türkiye de kaça ne alınırsa Canada da aynı para. Kısacası hayallar yattı diyebilirim. Dikkat uzun bir post geliyor.

Açıkcası kardeşim de ilk gittiğinde ülkenin bu kadar pahalı olduğunu bilmiyordu. Biz de öyle tabi. Anlattığına göre yiyecekler, kiralar oldukça yüksek iken diğer hayalini kurduğumuz ürünlerde kendi ülkelerine göre normal bize göre pahalıydı. Örneğin ilk gittiğinde Zaradan bir mont almak istemiş kardeşim. Malum oldukça soğuk bir ülke. Türkiye de 350 tl olan bir montu Canada da daha ucuza alırım diye almamışken Canada da Türkiye parasıyla 450 tlye almak zorunda kalmış. Ordan ucuza alırım diye yanında kalın bir mont da götürmeyince mecbur kalmış almaya tabi.

Uzun bir süre alışveriş merkezlerini gezdi. Sipariş listemde yer alan Naked paletler, Mac ürünleri, Parfümler hepsini tek tek gezmiş ama yok. Türkiyedekiyle hemen hemen aynı fiyatlar, ucuza bulması mümkün değil. Son ana kadar beklemesini istedim ben de. Black friday  gününü özellikle, yılbaşı indirimlerini falan. Makyaj ürünlerinde hiç indirim olmamış. Benim Naked paletler kaldı anlıyacağınız :(

Black Friday indiriminde bir outlet avmsinde nike air maxler in indirimini yakalamış allahtan. Ben de bari bundan nasipleniyim dedim. Türkiye parasıyla 120 tl ye geldi. Dedim ya alıp alacağım en uygun ürün buydu. 
Bir de Türkiye de çok severek kullandığım La senza marka çamaşırlar vardı. Ne yazık ki geçen sene firma Türkiyeden elini eteğini çekti, tüm mağazalarını kapattı. Nedenini bilmiyorum. İç çamaşırı konusunda başka hiç bir markayla anlaşamıyordum. En sevdiğim markanın da Türkiyeden çekilmesi beni çok üzmüştü.Kardeşim  Canada ya ilk gittiğinde aklıma gelen bu firmanın Canada da  bulunuyor olmasıydı. Black Friday indirimi bir de La senza markası için işime geldi. Bol bol stoklattırdım kardeşime. Ama black friday olduğuna bakmayın işte Türkiyeden indirimli  kaça alıyorsam aynı paraydı orda da. Aman aman bir indirim yoktu benim için ama yine de bir daha bulamayacağım bir markaya tekrar kavuşmuş oldum. Uzun süre beni idare edecektir en azından.

Parfüm için ise beklediğim markalarda indirim yoktu. Sadece Victoria Secret markasının parfümlerinde bir indirim vardı. Parfümler ortalama 90 tlye felan geliyordu. Ama diğer markaları belki indirimle bulabiliriz diye  beklemeye karar verdik. Üstelik arkadaşlarından bazıları Amerika ya seyahat edecekti, belki orada daha ucuza bulabilirdik. Ama ne yazık ki Amerika da parfüm konusunda aynıydı. Tüm fiyatlar Türkiye dekiyle birebirdi.
Böylelikle benim için black friday konusu da kapanmış oldu. Bu kadarını nasiplenebildim. Ülkemizle hemen hemen aynı fiyatlara sahip olması beni çok şaşırttı. Hatta öyle ki kimi ürünlerde Türkiye daha ucuz bile kalırdı. Kaldı ki benim gibi internetten alışverişini yapan biri için internnet alışverişleri çok çok ama çok daha hesaplı kalıyordu Canada yanında. Sanırım artık teknolojinin geliştiğini ve insanların da artık yurtdışından kolayca alışveriş yapabildiğini herkes yani tüm Dünya kabullenmiş durumda.Bu yüzden Türkiye piyasası artık çok abartılı değil, tüm dünyayla birebir. Çünkü biliyorlar insanların yurtdışıyla kıyaslama yapacaklarını ve arada çok fazla bi fark varsa yurdışından sipariş verilebileceğini. Neyse.

 Kardeşim bir kaç ürün nasiplenmiş ama. Kendine çok şık bir Michael Kors saat almış, üstelik Türkiye fiyatı 1000 tlnin üzerinde olan bir saati indirimle sadece 400 tlye almış.
Gelmeden de sanırım sevgililer gününe özel bir indirim vardı. Guess marka çanta ve ayakkabılarda indirim varmış. Kendine aldı ama ben istediğim tarz bir şey bulamadım, açıkcası ihtiyacım da yoktu. Ayrıca Calvin Klein markasında da güzel indirimler varmış. Yine bir çanta  nasiplenmiş , çanta fiyatları yine 180 tlye kadar düşmüş.
  
Böyle uzun bir yazı yazmamın sebeplerinden biri de nette Canada dan ucuza ne alınabilir diye yazdığımda pek fazla bir bilgiye rastlayamamış olmam. Çoğu kişi ne alınır diye sormuş formlarda ama pek ayrıntılı bir bilgi yoktu. Belki benim yazım Canada ya yolu düşenler için aydınlatıcı olur diye düşündüm. Zaten genelde beyler sormuş elektronik olarak ne alınır diye. Açıkcası biz de bir bilgisayar bakmıştık ama yine fiyatlar Türkiye dekiyle aynıydı. Babam ıphone 6 siparişi verdi kendine. Bir tek telefonlarda acayip bir fark vardı zaten ülkemize göre. Yaklaşık 1000 tl daha ucuza geldi ıphone bize. 

Hal böyle olunca napalım artık ufak tefek farkedilir de olsa illa bir şeyler alalım dercesine Kiehls in istediğim peeling ve  maskesini sipariş verdim. Maske 28 Canada doları ( bu arada Canada doları normal dolardan daha ucuz) peeling de 58 Canada doları idi. Dolar olunca fiyatlar pek bir ucuz gibi geliyor di mi :) Normalde Türkiye de maske 82 tl, peeling de 150 tl yanlış hatırlamıyorsam. Sitesine bakabilirsiniz. Çok az da olsa biraz ucuz geldiği için aldırdım kardeşime. Eninde sonunda alacağım ve istediğim bir üründü sonuçta. Türkiyede 230 tl gibi bi fiyata gelirken Canada da 190 tlye geliyordu, eh iyi bari deyip aldık. Ammaaaaa şunu unuttuk :) Canada da aldığın her ürün için vergi ödüyosun, sanırım %13 kadar. Haliyle bu maske ve peeling de Türkiye fiyatıyla aynı geldi. Hatta ve hatta maske 125 ml iken , Türkiye de 150 ml olarak bulunuyor. 25 ml lik zarardayım kızlar :)
Yves Rocher vücut kreminin fiyatını bilmiyorum. Kardeşim hediye olarak geldiğini söyledi. Bu ürün sanırım Türkiye de yok. İnanılmaz güzel kokuyor ve simli. Yanlış duymadınız. Shimmering Body Lotion olarak geçiyor. Hafif altın parıltılara sahip. Işıltılı şeyleri sevdiğim için bayıldım. Yazın favorim olacaktır kesin.


Son olarak bir parfüm nasiplenemediğimden sevgililer gününe özel tekrar indirime giren Victoria Secret parfümlerindan alalım istedim. Yine aynı indirim oranına sahipti yaklaşık 90 tl gibi bir fiyata geliyordu. Türkiyede bu parfümler yanılmıyorsam 270 tl civarında idi. Son zamanlarda Türkiye de  %70 indirim başlamış. Parfümler dahil mi bimiyorum. Ben very sexynin kokusuna bayılıorum. Tercihim bundan yana oldu, kardeşim ise Noir olanınını tercih etmiş.


Gel gelelim Türkiye de 100 ml olarak satın aldığımız bu parfüm Canada da 50 ml olarak satılıyor, yine hayal kırıklığı anlayacağınız :) Yine de uygun bir fiyata gelmiş oldu bunu inkar edemem. Diğer Dior, Gucci, Chanel  gibi markalar için bir de Duty Free ye baktık ama inanın fiyatlar Türkiye deki aynı pahalılığa sahipti.


Çok istediğim fiyatlara istediğim şeyler bulamasam da gelenler çok güzel, ba yıl dım. Umarım Canada alışverişi konusunda bilgilendirici bir yazı olmuştur. Demek ki neymiş alışveriş için Canada oldukça pahalı bir yermiş :)

3 yorum:

  1. artık yurt dışında da ucuz ürün bulmak zor. fransa dan gelen yakınlarımız bütün alışverişlerini burdan yapıyor. ayakkabıyı güle güle kullanın bu arada.

    YanıtlaSil