22 Temmuz 2015 Çarşamba

Bir VİALAND Gezisi


Selam cancağızlarım 
Her şeyden önce geçmiş şeker bayramınızı kutlarım. Umarım herkes güzel bir bayram geçirmiştir. Ben bu bayram eşimle aldığımız ortak bir karar sonucu hiç bir yere gitmedim. Memleketlere ya da akraba ziyaretlerine gitmedik. Bu aslında iyi bir şey değil biliyorum ama bir kez de bayramı kendi kendimize geçirmek istedik. Netice de artık biz de bir aile sayılırız di mi :p 

Her ne kadar memleketlere gitmesek de buruk geçmedi değil, ara ara keşke gitseydik dedik ama öyle dolu dolu bir bayram tatili yaşadık ki gitmediğimize de bir yandan sevindik hani :)

İstanbul'da bayram nasıl geçirilir? 
Valla her şeyden önce yıllardır öğrencilerimle müzelere gider gelirim, dur dedik şu müzelere bir de eşimle baş başa kendi kendimize gidelim. Pierre Lotide yapılan bir kahvaltı sonrası Topkapı Sarayı'ndan Arkeoloji Müzelerine kadar her yeri bir tam gün boyunca gezdik. Ne yalan söleyim turist gibi gezmesi de ayrı bir güzellikmiş. 

Bayramda bomboş kalan İstanbul'da dolayısıyla bir yakadan bir yakaya geçmek de yarım saat kadar kolay ve zevkliydi. Ohh bee trafik çilesi olmadan rahatça gidebilmek de varmış yani. Geceleri klüpler ve barlarda nihayetinde çok olmasa da tıklım tıklım değildi. Böyle bir güzelliği de vardı bizim için.

Gel gelelim başlık konumuzu. VİALAND. Biz buraya arefe günü geldik. Ne zamandır merak ettiğim bir mekandı. Çoğunluğu çocuklar için olsa da dedikleri gibi 7 den 70 e herkes için yapılmış bir yer. 70 lerinde olanlar için bir iki seçenekıten fazla seçenek olmasa da bizim gibi 29 :) larında olanlar için biçilmiş kaftan diyebilirim.Her şeyden önce aslında bir alışveriş merkeziymiş burası, ben bilmiyordum. Alışveriş merkezinin arka tarafında yer alıyor bu yeni nesil lunapark eğlence merkezi. Giriş biletleri bence çok pahalı. 89 lira. Bu parayla sabahtan akşama kadar sınırsız eğlence yaşayabiliyorsunuz, her makineye istediğiniz kadar binebiliyorsunuz. Pahalı dediğime bakmayın değer mi, çoooookkk değer. 89 değil 200 bile deseler gidilir. Bir kere sınırsız. Defalarca binebiliyorsun. Çok kalabalık da değil. Ama arap tursitlerin  uğrak yeri olduğu kesin. 5-6 kişi gelip 500-600 lira ödediklerinde bizimkisi hiç bi şi yani.
Ha bilet fiyatları demişken, bizim gittiğimiz gün netten online bilet satışlarında %50 indirim yapılıyordu, sanırım arefe günü diye böyle oldu. Dolayısıyla bilet fiyatları 45 e geldi. İki kişi 90 lira ödedik.Şimdi diceksiniz ki madem öyle niye pahalı mahalı dedin, bilgilendiriim istedim sizleri :) Ramazan dolayısıyla gece 12 ye kadar da açıktı. Şöyle bir avantaj var ki önceden de varmıydı bilmiyorum 1. ve 2. seans olarak bölmüşler ücreti. Eğer sabahtan gelip akşamın sonuna kadar kalmak istiyorsanız 1. seans grubuna giriyorsunuz 89 lira, yoksa ben akşam 7 den saat 10 kadar 3 saat kalcam yeter diyorsanız 2. seans grubuna giriyorsunuz o da 45 lira :) Evet gece seansı daha uygun ve güzel ama emin olun 3 saat yetmiyor. 

Tavsiyem kombin bilet almanız. En az 5 girişlik  ya da 1 yıl sınırsız giriş almanız tavsiyemdir. Fiyatları da oldukça makul. 5 girişli alırsanız 140 tl, sınırsız alırsanız 180 tl ödüyorsunuz. Üstelik 4 kişiden fazla alımlarda ekstra indirim oluyor. Biz tek girişlik aldık fiyat uygun diye ama o kadar çok eğlendik de bir sonrakine sınırsız almayı düşünüyoruz.

Ay neyse fiyat konusu bittiyse madem gelelim eğlenceye. Dediğim gibi o kadar eğlenceli bir yer ki kesinlikle tavsiye ederim. Yukarda gördüğünüz tren sizi eğlence merkezinin aşağı ve yukarısına taşıyor, yorulmayasınız diye. Ben size bir kaç aletden bahsedeceğim, çocuklar için olanları es geçiyorum ki mazur görün.


Hemen girişte bu adı Nefeskesen olan alet karşılıyor sizi. Acayip bir hızlı tren. 3 dk da 110 kmye ulaşıyor ve sizi inanılmaz bir yüksekliğe 65 mtreye kadar çıkarıp tersten düşürüyor. Tren o kadar hızlı ki binenlere bakıyorsunuz daha 2 dk bile olmadan geri geliyorlar. Herkesin yüzünde aptal bir gülümseme oluyor tabi. Tren sadece 1 tur atıyor fazla sıra olmasın diye. Benim gibi adrenalin sevenlerdenseniz yetmiyor tabi. Defalarca binmek istiyorsunuz. Bunun için de tekrar sıraya girmeniz gerekiyor.Bence Vialandın en gözde aleti bu. En korkunç olanı da tabi. İnsanlar çok yükseğe çıktığı ve kıvrımlı yolları olduğu için binmeye korkuyorlar. Buna eşim de dahil :) Benim gazımla mi bindi bilmem ama küçük çocukların bile bindiğini görünce yok canım onlar biniyorsa ben de binerim heralde dedi. Bir defa binince korkulcak bi şey olmadığını gördü ve defalarca bindik. Zaten o kadar hızlı ki binmenle inmem bir oluyor, ne olduğunu anlamıyorsun bile yani.
 Benim çığlıklarım tabi ortalığı yıkmıştır eminim. Çığlık atmak bence insanı daha bir sakinleştiriyor, o kadar ki her binişimde önümdekiler arkamdakiler kalp krizi geçiriyor olduğumu sanmışlar :)
Tren sonunda çıkışta bir de trende çekilmiş fotolarınız sunuluyor ekranda, isterseniz satın alabiliyorsunuz.

Bu trenin hızından ve yüksekliğinden korkanlar için hemen aşağıda daha az yüksek ve hızda giden bir diğer 2. tren kurulmuş, bilginize.Girişte bu görkemli yapıdan geçiyorsunuz. Trenin hemen yanında bu şirin iki katlı atlı karınca var. Çocukluğumuzu anmak adına buna da bindik bir kere.


Çocuklar için ayrılmış alan var. Çarpışan arabalar, maket evler, bir de bu şirin kukla gösterisi vardı. Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş.Gündüz hepsine heyecanla binmekten foto çekmeyi unutmuşum. Akşama ikinci kez binişlerde geldi aklıma foto çekmek . Bir diğer çok beğendiğim eğlence ise bu Viking adı verilen belli bir yükseklikten aşağı düşen kayıklı geziydi. Teknelere biniyorsunuz ve şelale gibi bir yerden iki kere aşağı düşüyorsunuz. Ve kesinlikle baştan aşağı ıslanıyorsunuz. Çıkışta kurutma makineleri var ama pek işe yaramıyorlar. Biz ilkine gündüz bindik ve güneşte kuruduk, ikincisine binmedik dolayısıyla. Tavsiyem yedek kıyafet getirmeniz. Hem de bir kaç tane.


Suyun içinde olan bir başka aletde Gizemli Nehir. Bunun fotoları karanlıkta çok iyi çıkmamış o yüzden koyamadım. Yuvarlak bir kayık var bunda da. Topluca binip bildiğiniz rafting yapıyorsunuz. Nehir fena dalgalı. Ve sürekli yerinizde hoplatıyor, etrafında döndürüyor kayığı. Çok fazla ıslanma şansınız yok ama bir ara öyle bir hopladı ki eşim gece gece sırılsıklam oldu ve ne yazık ki kuruyamadı :)


Benim için süper eğlenceli üçüncü alet de 360. Bu da bambaşka bi şey. Daha önce bindiğimden çok ilgi uyandırmadı ama yine de çok zevkli. Etrafında 360 derece dönüyor ve koltuklarınız sürekli sallanıyor. Adrenalin severlere 3. tavsiyemdir.
Bundan sonraki aletler benim için sıradandı. Bu maket Zindan diye adlandırılan aslından bildiğimiz Korku Tünelinin girişinde idi. Evet klasik bir korku tüneli ama maketler cidden ürkütücü. O eski masum korkuluklar yerine daha mide bulandırıcı tüyler ürpertici şeyle yerini almış.

Bunların dışında Safari diye tabancalarla atış yaptığınız bir yolculuk, timsahlarla Sörf diye oldukça basit bir makine, yine çocuklara yönelik de yapılmış olsa büyüklerin katılabileceği sanırım 6 boyutlu bir sinema ki bu sinemada rüzgar uçuyor, havadan su geliyor, koltuklar hareket ediyor, sanki gerçekten çizgi filmin içindesiniz ve içindeki kelebekle birlikte uçuyorsunuz, klasik lunapark salıncakları vardı.

Biz gittiğimizde King Kong ve Adalet Kulesi diye iki makine çalışmıyordu. Adalet kulesine daha önce bindim, tavsiye ederim, sizi hızla yukarı ve hızla aşağı indiren bir alet. King Kong hakkında bir bilgim yok.

Gelelim son hayran kaldığım olaya.
Fatih'in Rüyası diye öyle bir yer yapılmış ki hayran kalmamak elde değil.
Bunun için önce ayakta 3 boyutlu bir tanıtım filmi izletiyorlar gruplar halinde. Film bitince kapı açılıyor.


Topkapı Sarayı gibi bi yere geliyorsunuz ve merdivenlerden aşağı indiğinizde 


Bir nehir karşılıyor sizi ve nehirde de bu kayıklar. Yani bir nehir yolculuğuna çıkıyorsunuz tünelin içinde.


 

Gruplar halinde teknelere biniyorsunuz.Devasa büyüklükte yapılmış bir mekan. Hayran kalmamak elde değil. Tavsiyem en öne binmenizdir.


Ve teknelerle birlikte uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Fatih'in İstanbul'u fethi maketlerle öyle bir anlatılmış ki inanılmazdı.
Bizim Vialand gezimiz böyleydi. Tekrar tekrar gitmek istiyorum. Sanırım Tuzla da yeni açılan VİASEA (Viaport Marina) alışveriş merkezinin tam arkasına da bu lunaparkın aynısı yapılıyor. Geçenlerde gittiğimde tren deneme aşamasındaydı. Duydum ki Vialand daki kadar yükseğe çıkmasa da ondan daha hızlıymış. Açılmasını dört gözle bekleyenlerdeniz. Umarım bilgilendiri bir yazı olmuştur.
Hoşçakalın :)3 yorum:

 1. Bana çok yakına gelmişsiniz :) Bİr sonraki seferde Vİaland'da bir kahve ısmarlamak isterim...
  http://tutidennagmeler.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 2. Sizin de geçmiş bayramınız kutlu olsun, güzel bir gezi olmuş :)

  YanıtlaSil
 3. Ben de eşimle gitmeyi düşünüyordum gitmeden önce okunması gereken bilgilendirici bir yazı olmuş.Sevgiler

  YanıtlaSil